SUDOKU - DOSKONAŁA GIMNASTYKA DLA UMYSŁU

Po raz pierwszy łamigłówka  ta została wydana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pod nazwą „Miejsce liczby” w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat osiemdziesiątych pojawiła się w japońskim czasopiśmie "Nikoli" pod nazwą SUDOKU i odtąd funkcjonuje pod taką nazwą.

SUDOKU zdobyło ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, gdy po raz pierwszy pojawiła się w gazecie "The Times "w listopadzie 2004 roku. W Polsce pierwszy raz została opublikowana w tygodniku "Polityka" w roku 2005, jednak gra ta ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie m.in. w „Wiedzy i Życiu” pod nazwą „Dziewięć na dziewięć”.

Diagram SUDOKU składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.

Rozwiązanie polega na umieszczeniu w każdym wierszu, każdej kolumnie i każdym z dziewięciu mniejszych kwadratów wszystkich cyfr od 1 do 9.

Zgadywanie nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie SUDOKU, a czasem wręcz poprowadzi na manowce. Podstawowym sposobem rozwiązania jest logiczne myślenie.

SUDOKU rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy z nas. Istnieją badania dowodzące, że granie w SUDOKU poprawia pamięć, jasność myślenia, a nawet może uchronić przed takimi chorobami mózgu, jak choroba Alzheimera. Niektórzy naukowcy i badacze zalecają regularne granie w SUDOKU w ramach codziennych zajęć.

Uczniowie klas IV dzisiaj, tj. 18 maja 2023r. o godzinie 8:00 przystąpili do konkursu SUDOKU. Zmagali się z trzeba diagramami o różnym stopniu trudności. Konkurs trwał 45 minut. Punktowane były wszystkie dobrze wypełnione okienka. Tegoroczny tytuł Mistrza SUDOKU dla uczniów klas IV zdobyła Nadia Piech z klasy IVb, która rozwiązała bezbłędnie 3 diagramy SUDOKU w czasie 19 minut zdobywając maksymalną liczbę punktów - 113. Dzięki współpracy z Radą Rodziców zwyciężczyni otrzyma dyplom oraz nagrodę rzeczową, a pozostali uczestnicy dyplom i drobny upominek. Gratuluję serdecznie uzyskanych wyników i zachęcam do rozwiązywania różnego rodzaju łamigłówek logicznych, a w szczególności SUDOKU, by w przyszłym roku stanąć do rywalizacji.

nauczycielka matematyki, Anna Miler