AKTYWNA EDUKACJA EKOLOGICZNA Z PIONIEREM

W dniu 23.04.2022 r. liderzy zbiórki makulatury oraz członkowie i sympatycy  Pioniera  wraz z opiekunami Koła Turystycznego mieli okazję bardzo ciekawie spędzić czas w Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie. Kilkugodzinny nasz pobyt składał się z dwóch części.

W pierwszej z nich – warsztatowej, uczniowie otrzymali materiałowe torby i  samodzielnie  malowali specjalnymi farbami zaprojektowane przez siebie wzory.  Niektóre z nich można zobaczyć w naszej galerii ze zdjęciami zamieszczonymi pod relacją.

W drugiej części dzieci uczestniczyły w ciekawej lekcji ekologii, w trakcie której wiedza, którą przekazywała  pani przewodnik, oprowadzając  uczestników po nowoczesnym obiekcie, przeplatała się z ekologiczną zabawą  i  aktywnymi formami odbioru. W sali poświęconej  florze i faunie  dzieci mogły użyć joysticka, aby poznać ciekawe gatunki roślin i zwierząt, zagrać w grę „Jaka to roślina” czy dowiedzieć się ciekawostek o życiu  mrówek i obejrzeć co dzieje się w mrowisku.

Kolejne pomieszczenie zaskoczyło uczniów  dużym labiryntem, w którym mogli   poczuć się jak pszczoły w ulu.  Zainteresowani botaniką mogli sprawdzić jak wyglądają korzenie roślin poprzez dotknięcie odpowiedniego panelu. Duże wrażenie zrobiła także sala  związana z wodą i powietrzem.  Dzieci mogły indywidualnie wysłuchać  co je zanieczyszcza i jak działa oczyszczalnia ścieków.

Zdrowe odżywianie i  piramida zdrowia,  to kolejny ważny temat, który szczegółowo omówiła pani przewodnik. Po jego wysłuchaniu dzieci wybierały na monitorze produkty ze zdrowej oraz złej diety i sprawdzały jak wpływają one  na organizm człowieka.  Na koniec  zwiedzania wychowankowie zwiedzili sale ryb, gadów i płazów  oraz ptaków. W każdej  z tych sal  dzieci uczyły  się poprzez działanie: wędkowały,  słuchały odgłosów żabek, ptaków, czatowały na różne gatunki ptaków z aparatem fotograficznym.

Po zwiedzaniu wszyscy spacerem udali się na Wzgórze Kaplicówka,   gdzie po zasłużonym  odpoczynku podziwialiśmy piękną panoramę Beskidów.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, w przyszłości chcielibyśmy powtórzyć to wydarzenie rozszerzając nasz pobyt o ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą w Parku Leśnym.

Opiekunowie Koła Turystycznego