O programie

Przykłady dobrych praktyk

O programie

Cel projektu

Celem programu Aktywna tablica jest rozwijanie szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Szkoły mogą wnioskować o zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu i narzędzi do terapii dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najważniejsze założenia programu to umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii.

Zasadniczym zadaniem współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym. Rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.

Finansowanie - edycja 2023

Planowany łączny koszt realizacji Programu wynosi 361 mln 455 tys. zł, z czego 290 mln zł  będzie pochodzić z budżetu państwa natomiast wkład własny organów prowadzących będących jednostkami samorządu terytorialnego, osobami prawnymi innymi niż jednostki samorządu terytorialnego lub osobami fizycznymi wynosić będzie 71 mln 455 tys. zł. Na realizację Programu w 2023 roku przeznaczono z budżetu państwa 60 mln zł. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

Wsparciem finansowym w ramach Programu w 2023 roku zostaną objęte:

1. szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017–2019;
  2. szkoły ponadpodstawowe;
  3. szkoły kształcące uczniów niewidomych;
  4. szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami,
  5. specjalne ośrodki szkolno–wychowawcze;
  6. szkoły, które nie skorzystały z programu w roku 2020, 2021 i 2022.

Co udało się pozyskać

W programu Aktywna Tablica, nasza szkoła otrzymała sprzęty i oprogramowanie na łączną kwotę 43 750 zł, w tym:
  • monitor interaktywny insGraf - 3 sztuki,
  • magiczny dywan -  podłoga interaktywna  wraz z oprogramowaniem,
  • program multimedialny "Koncentracja i pamięć",
  • program multimedialny "Potrafię - obszar polonistyczy",
  • program multimedialny "Potrafię - obszar matematyczny",
  • program multimedialny "Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych",
  • program multimedialny "Wyrazy i frazy".

Przykłady dobrych praktyk

Adresy stron internetowych do wykorzystania na lekcjach w ramach programu "Aktywna tablica":