Dzień Praw Człowieka

„Jak to jest, że każdemu człowiekowi przysługują te same, podstawowe prawa człowieka, a jednak na całym świecie są one łamane” – pytają uczniowie klas ósmych na lekcji WOS-u.

Pytania uczniów stały się inspiracją dla kolejnej akcji wolontariatu. Mimo ogromnych osiągnięć cywilizacyjnych, które wpływają na komfort naszego życia, podstawowe prawa człowieka są łamane na całym świecie, a w niektórych państwach nagminnie. Powody łamania to: wyzysk ekonomiczny, umocowania w kulturze, czy dominacja polityczna. Dnia 10 grudnia 1948 roku, po okrutnych doświadczeniach dwóch wojen światowych, ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Daleko jednak, aby skutecznie jej przestrzegano. Nasi wolontariusze z klas ósmych informowali uczniów na temat trzech generacji praw człowieka, które są powszechne, naturalne, nienaruszalne i niezbywalne. Klasy na lekcjach wychowawczych mogły zapoznać się z prezentacjami na temat rozwoju praw człowieka i sposobu ich ochrony, które to przygotowały wolontariuszki z klas ósmych. Nasza akcja została skrócona przez nauczanie zdalne klas 8.

Opiekun SKW, Katarzyna Jakubiec-Broda