Śniadanie

Tradycyjne śniadanie Polaka to zazwyczaj kanapki z  wędliną lub serem i herbata, śniadanie Francuza to bagietka z dżemem lub rogalik i kawa, zaś śniadanie Chińczyka to ryż z warzywami lub pierogi i zielona herbata.

Po nocnej przerwie, która dla organizmu oznacza czas wypoczynku i regeneracji, ale jest także czasem głodzenia, śniadanie dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o wydolności psychofizycznej organizmu przez pierwszą część dnia, tj. o możliwościach podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.

Ma to szczególne znaczenie dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia, ponieważ ich organizm ma zwiększone potrzeby. Niejedzenie śniadania ma negatywny wpływ na zdrowie i może pogarszać funkcjonowanie organizmu na wiele różnych sposobów. Skutki niejedzenia śniadania mogą być bardzo poważne. Niektóre z nich są odległe w czasie, a inne wręcz natychmiastowe.

To że  śniadanie jest najważniejszym i podstawowym daniem w ciągu dnia, wiedzą uczniowie, nie tylko z lekcji biologii  ale również. z lekcji wychowania fizycznego, podczas której omawiają, wykonują i dzielą się swoimi przepisami.  Zapraszamy.

Marzena Muzyka

Galeria sniadaniowa  kl 7 ac