Spotkanie z legendą, tradycją, kulturą i sztuką - wycieczka do Krakowa klasy 6a

Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki.

Zwiedzaliśmy Kraków, który przywitał nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice,
w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza. Oprócz tego ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan.

Zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Podziemia Rynku, a następnie wzięliśmy udział w fantastyczniej grze miejskiej po Krakowie. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na 3 grupy i współzawodniczyli w szeregu zadań. Aby zwyciężyć musieli odkryć sekrety i legendy Krakowa. Wyzwania postawione przed graczami naprowadzały ich na trop malowniczych miejsc
i interesujących zabytków. Ich pokonanie zawsze wymagało inicjatywy, dociekliwości i odrobiny fantazji. Dowolna kolejność wykonywania działań, a także ich ilość i zróżnicowanie pozwoliły drużynom skupić się na tym, co najbardziej je interesowało. Każdy podążał swoją własną ścieżką nie pozostając przy tym w tyle za rywalami.

Wreszcie usatysfakcjonowani i pełni wrażeń powróciliśmy do Mazańcowic, by wypocząć i zebrać siły na kolejny tydzień nauki.

Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie, do których zawsze pragnie się wracać.

Wychowawca klasy Anna Miler