„Od wyboru do przymusu” PROFILAKTYKA PRAKTYKÓW

W dniach 06-07.11.2023 r. w Naszej Szkole odbyły się zajęć warsztatowe „Od wyboru do przymusu” z zakresu profilaktyki uniwersalnej, jak i uzależnień substancyjnych, w których uczestniczyli uczniowie klas 3-8.

W pierwszym dniu zajęć dla klas 5-8 Pan Ireneusz Brachaczek – profilaktyk, przedstawił główne zagrożenia związane z używaniem substancji tj. alkohol i tytoń.

Wiedza została przekazana w sposób adekwatny do wieku naszych uczniów, a celem nadrzędnym spotkania było zapobieganie ryzyku przyjmowania wyżej wymienionych substancji. Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, chętnie zadawała pytania zaproszonemu specjaliście.

W drugim dniu zajęć przeznaczonym dla klas 3-4 prelegent poruszył zagadnienia świadomości i odpowiedzialności za własne działania. Uczył bezpiecznych postaw i zachowań w kontekście przemocy rówieśniczej. Wskazał dlaczego warto być empatycznym, gdzie jest granica między zabawą a krzywdą, jakie są skutki zachowania niewłaściwego, stosowania przemocy względem osoby drugiej również i w kontekście prawnym.

Zajęcia przyniosły wiele refleksji na temat tego, co można zrobić, by wzajemne relacje były poprawne i każdy czuł się komfortowo oraz bezpiecznie w środowisku, w którym przebywa.

M.Węgrzyn, A.Okoń