Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach

Wycieczka Koła Turystycznego do Ustronia i na Równicę.

4-go listopada 2023 r. członkowie i sympatycy Koła Turystycznego Pionier wzięli udział w zorganizowanej przez opiekunów wycieczce  krajoznawczo-turystycznej do Ustronia.

25 uczniów z klas 4-7 pod opieką nauczycieli : Danuty Tyszeckiej, Małgorzaty Jakubiec i Bartłomieja Krótkiego miało okazję poznać  Ustrońskie Muzeum, kolejne miejsce na Szlaku Zabytków Techniki , które w ramach cyklu : ”oswoić muzea” udało się odwiedzić! **
Po dawce teorii przyszła pora na praktykę, co oznaczało wyjście na górski szlak w sanatoryjnej części Ustronia i wędrówkę w pięknej jesiennej scenerii w kierunku szczytu na Równicy.
 Nieopodal schroniska, na polanie gdzie usytuowano nowoczesny tor saneczkowy  wszyscy chętni mogli skorzystać z tej atrakcji . Był też czas na odpoczynek i  podziwianie  pięknej panoramy Pasma Czantorii  i Stożka.
Następnie uczestnicy powędrowali na zalesiony szczyt Równicy  i z powrotem do starego Schroniska PTTK na krótki odpoczynek i czas na posiłek, czy przybicie pamiątkowych pieczątek do książeczek Górskich Odznak Turystycznych .
Na koniec pozostało zejście ciekawym, choć miejscami stromym fragmentem głównego szlaku beskidzkiego do Ustronia Zawodzie. W czasie wędrówki uroki pięknej, złotej jesieni zwłaszcza w zalesionym fragmencie szlaku rekompensowały wszelkie trudności.
Zapraszamy na kolejne wycieczki z Pionierem oraz zachęcamy do dalszego wędrowania i zdobywania punktów GOT również w gronie rodzinnym!


                            Opiekunowie Koła Turystycznego


**W zabytkowym budynku Zakładów Kuźniczych ( z 1868r.) , aktualnie siedzibie Muzeum , z  krótkiej prezentacji multimedialnej można było dowiedzieć się o początkach i rozwój hutnictwa i kuźnictwa na terenie Ustronia i okolic.
O codziennym życiu, zwyczajach mieszkańców i lecznictwie uzdrowiskowym w Ustroniu na przełomie XIX i XX w podczas zwiedzania z humorem opowiadał pan  przewodnik, omawiając poszczególne ekspozycje.
Oprócz części przemysłowej w kilku salach były zaprezentowane meble i przedmioty codziennego użytku od kuchni przez bawialnię czy sypialnię po wnętrza sanatoryjne czy zbiory kultury i sztuki z ubiegłych stuleci.