Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach

Warto przeczytać

Ma dziecko przyszłość, ale i ma przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje – i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi.

Janusz Korczak

„Dziecko w rozwodzie – poradnik”

 „W trakcie rozstania problem ochrony dziecka, jego praw i wrażliwości, pojawia się z całą ostrością. Rozstanie rodziców, ich rozwód, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty są dla każdego dziecka niezwykle bolesnym przeżyciem. Zwłaszcza wtedy, gdy z jego perspektywy wszystko wyglądało dobrze i było przekonane, że mama i tata będą zawsze razem (…).

To przede wszystkim rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesną sytuację i ograniczyć strach, bunt, złość, żal czy poczucie winy. Rozwód rodziców niemal zawsze jest doświadczeniem negatywnym dla dziecka, nie zawsze musi jednak działać niszcząco. Poradnik kierujemy do rozwodzących lub rozstających się rodziców, którzy potrzebują pomocy w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z rozwodu. Nasze zainteresowanie skupia się jednak na dziecku jako osobie, która w czasie i po rozstaniu jest narażona na ból i cierpienie.” - Oto fragment wstępu do poradnika, który pomoże dziecku i dorosłym przetrwać trudny czas rozwodu rodziców, można go znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka:

http://brpd.gov.pl/dziecko-w-rozwodzie-poradnik


„Wielozadaniowość a zaburzenia koncentracji u dzieci”

„Jak często pozwalać na korzystanie z telefonu? A może w ogóle zakazać? Czy inwestując w tablet utrudniam dziecku rozwijanie zdolności koncentracji, czy wręcz odwrotnie? Czy gorsze oceny to wynik siedzenia przed grami komputerowymi?” – odpowiedzi na niektóre z tych pytań znajdą Państwo pod tym adresem:

 http://stressfree.pl/wielozadaniowosc-a-zaburzenia-koncentracji-u-dzieci/

 


„6 sposobów na lepszą komunikację z dzieckiem”

Krótki artykuł, a w nim proste rady, które pomogą poprawić komunikację z dzieckiem:

http://stressfree.pl/6-sposobow-na-lepsza-komunikacje-z-dzieckiem/

 


„Szacunek do pracy i odpowiedzialność – jak uczyć tego dzieci?”

„Bywa, że mamy prawie dorosłych już dzieci, raz w tygodniu wkraczają do ich pokoju, by zrobić generalne porządki (…).Co zrobić, by się tak nie stało? By za klika lat nie uświadomić sobie, że dziecko nie wie, co to odpowiedzialność, szacunek, praca, obowiązek, że jest zupełnie niezaradne i zależne od rodzica w każdym drobiazgu?” – zapraszamy do lektury artykułu:

http://stressfree.pl/szacunek-do-pracy-i-odpowiedzialnosc-jak-uczyc-tego-dzieci/