AUTYZM- RAZEM NIE OSOBNO

Dziś wszyscy myślimy na niebiesko

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu,
zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

W naszej szkole obchody rozpoczęły się 31 marca wówczas wszyscy uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przyszli do szkoły ubrani
w kolorze niebieskim. Każdą klasę odwiedzili wolontariusze naszej szkoły, którzy w niebieskich barwach z niebieskimi transparentami uświadamiali dlaczego bieżący dzień jest tak ważny. Wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej obejrzały krótki film będący wprowadzeniem
do tematyki autyzmu.  Jego celem było podniesienie świadomości dzieci, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.
Ponadto poprzez prezentację dzieci poznały 15-letnią Marysię, jej trudności, ale i, to co lubi
i w jaki sposób można jej pomóc. Podczas zajęć nie zabrakło również ćwiczeń sensorycznych, które pozwoliły dzieciom choć na chwilę wejść w rolę osoby z zaburzeniami autystycznymi.
Nasi uczniowie poznając trudności, sposób reagowania i radzenia sobie z tymi trudnościami osób z autyzmem, ale i, to że często bywają superbohaterami obdarzonymi licznymi talentami zgodnie stwierdzili, że każdy człowiek potrzebuje siebie nawzajem. Ostatnim punktem świadczącym o świadomości, zrozumieniu i wzajemnej pomocy było wykonanie klasowego plakatu „Autyzm- razem nie osobno”- wszystkie dzieci bardzo ochoczo odrysowały swoje dłonie, pokolorowały na niebiesko, by następnie na arkuszach ułożyć je na znak solidarności.

AO