Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przedstawiciele naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Aleksandrą Kowalczyk oraz poczet sztandarowy mieli zaszczyt uczestniczyć 13 kwietnia 2022 roku w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wśród ofiar tej okrutnej zbrodni był urodzony w Mazańcowicach nauczyciel i oficer Wojska Polskiego – porucznik Robert Buchcik.

W trakcie mszy świętej został odczytany list od Premiera RP, skierowany do wszystkim zebranych, przez Wicewojewodę Śląskiego - Jana Chrząszcza.

Tego dnia, komendanci ŚWK OHP - Piotr Trząski i Waldemar Januszewski odsłonili pamiątkową tablicę, a księża: generał Stanisław Rospondek, pułkownik Jacek Gancarek i proboszcz Piotr Grochowiecki poświęcili ją.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe: 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej, 4 Beskidzkiej Drużyny Harcerzy im. Cichociemnych ZHR, OSP Mazańcowice, Szkoły Podstawowej w Mazańcowicach, Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, ZDZ w Katowicach oraz przedstawiciele władz i instytucji.

Z okazji uhonorowania bohatera mordu katyńskiego, podporucznik Tomasz Mirowski odczytał wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 18 batalionu powietrznodesantowego, następnie oddano salwy honorowe. Na zakończenie uroczystości  pod tablicą złożono wieńce i wiązanki oraz minutą ciszy oddano hołd poległym.

Zespół redakcyjny