Świetlicowe rozmaitości – jak ciekawie zagospodarować czas wolny dziecka.

W dzisiejszej trudnej sytuacji, kiedy dzieci  mają ograniczone kontakty z rówieśnikami, zdarza się, że brakuje im chęci lub pomysłów do  zaangażowania  się w różne aktywności i działania.

Stąd proponujemy kilka ciekawych pomysłów na nudę, które mamy nadzieje, że spodobają się i przyniosą dzieciom wiele radości.

Propozycja 1

• „MAGICZNY SŁOIK” – to słoik, w którym umieszczamy karteczki  do losowania, na których piszemy czynność lub zadanie do wykonania na dany dzień. Samo losowanie jest  już emocjonujące, gdyż zawiera element niespodzianki i oczekiwania, zwłaszcza jeśli przystąpi do zabawy  więcej domowników. Można ją powtarzać cyklicznie losując 1 – 2 karteczki na dzień  lub wg zainteresowania zabawą.

W załączniku nr 1 podajemy  przykładowe czynności, które można wrzucić do magicznego słoika (ich dobór zależy również od kreatywności uczestników, np.: propozycje dzieci i rodziców ).

Propozycja 2

12 kwietnia obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Wielu chłopców, a może i dziewczynki, marzy o tym by w przyszłości zostać astronautą lub pilotem samolotu. Tutaj proponujemy kilka zabaw, związanych z tym tematem

•   RZUCANIE PAPIEROWYMI SAMOLOTAMI DO TARCZY

Większość dzieci na świetlicy potrafi już składać samoloty z papieru. Proponujemy wykonanie prostej tarczy, która posłuży do zabawy - rzucania papierowymi samolotami do celu na punkty. Można porywalizować całą rodziną.

Jak złożyć prosty samolot z kartki A – 4 ?

Dla tych dzieci, które potrzebują pomocy – podpowiedź w krótkim filmiku.

www.youtube.com/watch?v=b385fkYM844

Warto ozdobić samoloty przy  użyciu różnych technik plastycznych - pomalować je, narysować na nich  wzorki, bądź nakleić ciekawe elementy,  itp.

Do zrobienia tarczy potrzebne będą następujące materiały:

szeroki papier, ewentualnie kilka kartek lub gazety, ołówek, nożyczki, taśmę klejącą lub malarską, kilka różnej wielkości talerzyków do odrysowania kółek, farby plakatowe.

Wykonanie:

Na szerokim papierze odrysuj kilka różnej wielkości kółek używając do tego talerzyków (bądź pokrywek czy misek), a następnie wytnij je. Jeśli nie masz dużego papieru można użyć gazety lub mniejszych kartek i skleić je za pomocą taśmy klejącej.

Następnie przy każdym otworze zapisz punkty.  Im mniejszy otwór, tym więcej punktów. Każdy otwór można pomalować farbami, co sprawi, że będą lepiej widoczne.

Papierową tarczę przyklej taśmą do ramy drzwi. Złóż kilka samolotów, najlepiej różnej wielkości.

Pozostaje już tylko zacząć zabawę! Celujcie samolotami w otwory i zapisujcie wyniki, oczywiście wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

Zdjęcie poglądowe przykładowej tarczy w załączniku nr 2.

•  ZABAWA TOWARZYSKA – „PILOT W SAMOLOCIE”

W zabawie uczestniczą dwie osoby. Jedna jest pilotem samolotu i ma zamknięte oczy, a druga jest kapitanem wieży kontrolnej i za pomocą słów kieruje pilotem by pomóc mu bezpiecznie wylądować. Wyznaczamy na podłodze na przykład za pomocą sznurka pas startowy, który może być kręty i zawiły. Zadanie jest utrudnione, bo na podłodze rozstawiamy różnego rodzaju przeszkody. Kontroler musi tak kierować pilotem, by ten nie wypadł z trasy i bezpiecznie ominął każdą z przeszkód.

Propozycja  3

• „PRZYRODA BUDZI SIĘ DO ŻYCIA – WIOSENNE DRZEWKA” .

Są  to propozycje 10 różnych technik  plastycznych, dzięki którym  wykonacie  wiosenne drzewka.

Każdy ze sposobów jest  bardzo ciekawy i efektowny np.: odbijanie, malowanie różnymi przedmiotami, stemplowanie, wyklejanie, itp.

Oto link do krótkiego filmiku:

Propozycja 4

„WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI”

W ramach zdrowego odżywiania  zachęcamy  do rodzinnych działań w kuchni! Możecie wspólnie zrobić przepyszne soki,  kanapki z kolorowych warzyw, a także owocowe szaszłyki.

• Pomarańczowa moc

Składniki:

3 marchewki, 2 pomarańcze (bez skórki), 1 grapefruit, 1 łodyga selera naciowego, kurkuma ,odrobina pieprzu.

• Malinowe wzmocnienie

Składniki:

1 duży burak, ok. 150 g malin, 1 soczyste jabłko, 1/3 łyżeczki cynamonu.

• Siła ananasa

Składniki:

1/3 świeżego ananasa, 1 dojrzały banan, 2 garści szpinaku lub jarmużu, 2 jabłka, 1 cm korzenia imbiru.

• „Zdrowa rakieta” – szaszłyk owocowy

Możemy zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych i pysznych owoców.  Przygotujmy patyczki do szaszłyków i  owoce np. banan, winogrona, truskawki. Dziecko z chęcią będzie nabijać owoce. Samodzielnie zrobiony szaszłyk owocowy w kształcie rakiety to wyśmienita i zdrowa zabawa.

Zdjęcie poglądowe przykładowej „zdrowej rakiety” w załączniku nr 3

Życzymy udanej zabawy : )

Wychowawcy świetlicy.