MIKOŁAJKOWY WOREK NIESPODZIANEK – WARTO SPRAWDZIĆ CO ZAWIERA !

6 grudzień  to  długo wyczekiwany i szczególny  dzień dla wszystkich dzieci. Niezwykła atmosfera, otrzymywane prezenty, zrobienie czegoś dobrego dla innych, dają wiele radości nie tylko dzieciom. Wychowawcy świetlicy zachęcają do skorzystania z kilku propozycji, które pomogą urozmaicić  mikołajowy czas  spędzony w domu.

1.  KOCHANY MIKOŁAJU…… LIST DO MIKOŁAJA.

Zacznijmy od napisania listu do Św. Mikołaja z wykorzystaniem załączonego szablonu. List można pięknie pokolorować i ozdobić.

( plik do pobrania – załącznik 1)

2.  SKARPETY NA PREZNTY.

W niektórych krajach jest zwyczaj zawieszania na kominku skarpet na prezenty od Św. Mikołaja. Oto propozycja zaprojektowania takich skarpet. Skarpety rysują dzieci same lub z pomocą rodzica, albo korzystają z gotowego szablonu, następnie dorysowują własne elementy wystające ze skarpety - prezent,  który chciałyby dostać.

(plik do pobrania – załącznik 2)

3.  ODROBINA WIEDZY O HISTORII ŚW. MIKOŁAJA  (Plik do pobrania – załącznik 4),

a potem QUIZ WIEDZY O ŚW. MIKOŁAJU,

ponieważ ..... każdy  pomocnik  Mikołaja powinien znać ważne  fakty o nim!

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ – QUIZ

• Jak wygląda strój Św. Mikołaja?
  • Komu pomagał Św. Mikołaj – Biskup?
  • Jakie zwierzęta są zaprzęgane do sań Św. Mikołaja?
  • Gdzie mieszka Św. Mikołaj?
  • Kiedy obchodzi imieniny Mikołaj?
  • Jaki kolor jest ulubiony przez Mikołaja?
  • W czym przynosi prezenty Św. Mikołaj?
  • Jakim pojazdem porusza się po świecie?
  • W jaki sposób podrzuca dzieciom prezenty?
  • Co Mikołaj rozdaje niesfornym dzieciom?
  • Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniu prezentów?
  • Skąd Mikołaj wie, co dzieci chcą otrzymać od niego?

4.  RODZINNA ZABAWA TWÓRCZA - RYSOWANIE DOPEŁNIAJĄCE.

Wszystkie osoby biorące udział w zabawie mają przed sobą arkusz papieru i mazaki.    Na sygnał zaczynają rysować postać  Mikołaja. Po około minucie, na ponowny    sygnał wszyscy przesuwają się  w jedną stronę do kolejnej kartki i kończą zaczęty rysunek według własnej fantazji. Znów po minucie wszyscy się przesuwają do następnego obrazka itd. Aż obrazki zostaną ukończone.

5.  PRACA PLASTYCZNA "UŚMIECHNIĘTY MIKOŁAJ".

Potrzebne materiały: połowa białego okrągłego papierowego talerzyka, różowa i czerwona   kartka, 1 płatek kosmetyczny, wata lub biała bibuła.

Z różowej kartki tworzymy twarz z policzkami, z czerwonej czapkę Mikołaja, z płatka kosmetycznego pomponik do czapki, z waty lub bibuły brodę Mikołaja. Rysujemy lub doklejamy oczy, duży czerwony okrągły nos i oczywiście uśmiech.

(Plik do pobrania -  załącznik 3  - zdjęcia z przykładową pracą oraz z elementami potrzebnymi do wykonania pracy)

6.  A NA KONIEC COŚ SŁODKIEGO ..... KULINARNE WYZWANIE – CIASTO CZEKOLADOWE Z RENIFERAMI.

Zachęcamy do wspólnego przygotowania słodkiego wypieku wg przepisu ( pliki do pobrania – załącznik 5a, 5b ).

Powodzenia !

Wychowawcy świetlicy szkolnej.