Ostatnia prosta przed egzaminami

Zachęcam do odwiedzenia strony  internetowej CKE. Są tam dostępne ciekawe materiały do pobrania w postaci załączników PDF,  o stresie egzaminacyjnym  i sposobach radzenia sobie z nim.

Poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym" skierowany jest  do ósmoklasistów i zawiera praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym.

Oto najistotniejsze porady dla ósmoklasistów:

1. Przeganiaj negatywne myśli poprzez zajmowanie się czymś innym, np. rozmową z rodzicami o przyjemnych tematach.
  2. Powtarzaj pozytywne frazy, takie jak "Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces" jako mantrę.
  3. Znajdź czas na relaks, spacer, ulubione aktywności i ćwiczenia fizyczne, aby zregenerować umysł i ciało.
  4. Włącz ulubioną muzykę, która poprawi samopoczucie i skieruje uwagę na pozytywne aspekty.
  5. Ćwicz techniki oddechowe i relaksacyjne, aby przygotować się na sytuacje stresowe.
  6. Wyjdź z domu wcześniej w dniu egzaminu, unikaj spóźnień i dodatkowego stresu.
  7. Przyjdź do szkoły przed godziną "0" i unikaj długiego oczekiwania na egzamin.
  8. Unikaj stresujących rozmów o egzaminie, skupiaj się na otaczającym świecie i relaksuj się.
  9. Tuż przed egzaminem skoncentruj się na zadaniu, unikaj negatywnych myśli i stosuj techniki kojące, np. oddychanie i pozytywne myślenie.
  10.  Przed egzaminem wykonuj zdecydowane ruchy, takie jak wymachy rąk czy podskoki, aby zwiększyć pewność siebie i energię.

Te wskazówki pomogą ósmoklasistom lepiej radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym i osiągać lepsze rezultaty.

Link do poradnika: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/20220425%20E8%20Jak%20radzi%C4%87%20sobie%20ze%20stresem%20egzaminacyjnym.pdf

Poradnik o rodzicielskim stresie egzaminacyjnym dla rodziców ósmoklasistów ( i maturzystów) zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących wspierania dzieci w okresie egzaminów.

Oto najistotniejsze punkty:

1.   Urealnij swoje oczekiwania wobec dziecka i przyjmij wspierającą postawę.
  2.  Zachęcaj dziecko do systematyczności i pomagaj mu w ustaleniu harmonogramu nauki.
  3.  Zaproponuj dziecku techniki radzenia sobie ze stresem, np. głębokie oddychanie.
  4. Omów z dzieckiem plan działania na wypadek niepowodzenia i wskaż inne drogi wyjścia z sytuacji.
  5. Zapewnij dziecku bezpieczną przestrzeń, gdzie może zbierać siły i wyrażać swoje emocje.
  6.  Praktykuj aktywne słuchanie, aby zrozumieć uczucia i myśli dziecka.
  7.  Radź sobie ze swoim własnym stresem, aby lepiej wspierać dziecko.
  8.  Nie strasz dziecka, że słaby wynik egzaminów to "koniec świata" - pamiętaj o bezwarunkowej akceptacji.
  9. Trzymaj nerwy na wodzy, uśmiechaj się i twórz optymistyczną atmosferę w domu.
  10. Dopilnuj, aby dziecko miało wszystko, czego potrzebuje przed egzaminem.

W poradniku  podkreślono znaczenie wsparcia rodziców, zrozumienia, empatii i pozytywnej atmosfery w domu podczas okresu egzaminacyjnego.

Wsparcie i akceptacja ze strony rodziców mają kluczowe znaczenie dla radzenia sobie dziecka ze stresem i osiągnięcia sukcesu w egzaminach.

Link do poradnika:

Pozostałe materiały dostępne na stronie CKE

M. Węgrzyn, pedagog