Czy ułamki zwykłe są faktycznie zwykłe?

Nazwa myląca i niepozorna. Ot, takie „zwykłe” ułamki.

A mogą stać się okazją do wielu wspaniałych zaskoczeń. 17 i 18 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy IVb i IVc zostali wprowadzeni na lekcji matematyki w świat ułamków zwykłych naturalnym bieg myśli: najpierw wykonywali kilka czynność – następnie omawiali wszystko co zrobili – a na sam koniec wprowadziliśmy pojęcia matematyczne.

Dowiedzieli się z prezentacji, że tak naprawdę z ułamkami spotykają się praktycznie codziennie, już od najmłodszych lat – bawiąc się klockami, układając puzzle, jedząc tort lub pizzę.

Dowiedzieli się również, że ułamek to cześć całości i że składa się zawsze z: mianownika, licznika i kreski ułamkowej.

Mianownik - określa na ile równych części coś zostało podzielone.

Licznik - określa ile z tych części nas interesuje.

Kreska ułamkowa - zastępuje znak dzielenia.

Uczniowie samodzielnie dzieląc bułkę, jabłko i czekolady odkrywali sens ułamków. Lekcji towarzyszyło dużo pozytywnych emocji, a uczniowie byli bardzo zaangażowani i chętni do wykonywania wszystkich zadań.

nauczycielka matematyki - Anna Miler