Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach
Laboratoria przyszłości - roboty edukacyjne Edison
W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klas 4- 8 naszej szkoły poznają i programują roboty edukacyjne Edison.
Roboty edukacyjne Edison to niezwykle uniwersalne urządzenia, które są odpowiednie dla dzieci od czwartego do szesnastego roku życia. Na różnych etapach nauki dzieci i młodzież mają okazję zapoznawać się z kolejnymi funkcjami robota i programować na różne sposoby tak, by był jeszcze bardziej użyteczny oraz ciekawy. W zależności od poziomu użytkownika Edison może zostać zaprogramowany czterema różnymi metodami:
- Przy wykorzystaniu ze specjalnych kodów kreskowych. Zabawa z robotem pomaga rozwijać logiczne myślenie i dostarcza wiele rozrywki.
- Korzystając z programowania blokowego, wykorzystującego piktogramy (metoda „podnieś i upuść”).
- Korzystając z aplikacji Ed Scratch, która łączy w sobie programowanie blokowe i tekstowe. Uczniowie mogą wówczas poznać takie pojęcia jak „obiekt” czy „zmienna”.
- Korzystając z aplikacji EdPy, która umożliwia kodowanie tekstowe w języku Python. To znakomity wstęp do poważniejszego programowania.
Ćwiczenia wykonywane przez uczniów:
- Wyścigi - dzięki wykorzystaniu czujników dźwięku można sterować robotami, jednokrotne klaśnięcie powoduje skręt w prawo, dwukrotne jazdę prosto.
- Omijanie przeszkód - Edison używa światła podczerwonego do wykrywania obiektów, jeśli wykryje przeszkodę skręca i unika kolizji.
- Podążanie za światłem - robot ma dwa czujniki światła, dzięki odpowiedniemuj zakodowaniu będzie podążał w kierunku jasnego światła.
- Śledzenie linii - Edison używa czujnika linii do widzenia różnicy między jasnym a ciemnym podłożem, odpowiedni program spowoduje wykrywanie linii i jazdę wzdłuż niej.
- Odbijanie od granic - czujnik lini można użyć do zapobiegania przejechania przez czarną linię.
- Zapasy Sumo - program wykorzystuje dwa poprzednie algorytmy, wykrywanie linii oraz wykrywanie przeszkód. Roboty wykrywają sąsiednie i walczą ze sobą w zapasach sumo.
Krzysztof Wojakowski