Laboratoria przyszłości - roboty edukacyjne Edison

W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klas 4- 8 naszej szkoły poznają i programują roboty edukacyjne Edison.

Roboty edukacyjne Edison to niezwykle uniwersalne urządzenia, które są odpowiednie dla dzieci od czwartego do szesnastego roku życia. Na różnych etapach nauki dzieci i młodzież mają okazję zapoznawać się z kolejnymi funkcjami robota i programować na różne sposoby tak, by był jeszcze bardziej użyteczny oraz ciekawy. W zależności od poziomu użytkownika Edison może zostać zaprogramowany czterema różnymi metodami:

1. Przy wykorzystaniu ze specjalnych kodów kreskowych. Zabawa z robotem pomaga rozwijać logiczne myślenie i dostarcza wiele rozrywki.
  2.  Korzystając z programowania blokowego, wykorzystującego piktogramy (metoda „podnieś i upuść”).
  3.  Korzystając z aplikacji Ed Scratch, która łączy w sobie programowanie blokowe i tekstowe. Uczniowie mogą wówczas poznać takie pojęcia jak „obiekt” czy „zmienna”.
  4.  Korzystając z aplikacji EdPy, która umożliwia kodowanie tekstowe w języku Python. To znakomity wstęp do poważniejszego programowania.

Ćwiczenia wykonywane przez uczniów:

1. Wyścigi  - dzięki wykorzystaniu czujników dźwięku można sterować robotami, jednokrotne klaśnięcie powoduje skręt w prawo, dwukrotne jazdę prosto.
  2. Omijanie przeszkód - Edison używa światła podczerwonego do wykrywania obiektów, jeśli wykryje przeszkodę skręca i unika kolizji.
  3. Podążanie za światłem - robot ma dwa czujniki światła, dzięki odpowiedniemuj zakodowaniu będzie podążał w kierunku jasnego światła.
  4. Śledzenie linii - Edison używa czujnika linii do widzenia różnicy między jasnym a ciemnym podłożem, odpowiedni program spowoduje wykrywanie linii i jazdę wzdłuż niej.
  5. Odbijanie od granic - czujnik lini można użyć do zapobiegania przejechania przez czarną linię.
  6. Zapasy Sumo - program wykorzystuje dwa poprzednie algorytmy, wykrywanie linii oraz wykrywanie przeszkód. Roboty wykrywają sąsiednie i walczą ze sobą w zapasach  sumo.

Krzysztof Wojakowski