Profilaktyka zdrowotna w świetlicy

Nie siedź w domu, ruszaj się” - pod tym hasłem wychowankowie świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć organizowanych przez wychowawców w ramach  profilaktyki zdrowotnej.

Dzieci klas młodszych: kl. I – III podczas zajęć  w kręgu dowiedziały jakie znaczenie dla zdrowia i rozwoju młodego człowieka ma ruch i aktywność fizyczna.

Po teorii  i zabawach  słownych  uczniowie chętnie przystąpili do praktycznego działania. Nie zabrakło gimnastyki z elementem losowania ćwiczeń  z „Magicznego słoika ”, zabaw ruchowych, zawodów szybkościowych w parach, zabaw z chustą animacyjną, a także popularnych gier. Atrakcyjną formą zajęć była również ekspresja ruchowa i nauka piosenki, którą dzieci śpiewały przy akompaniamencie gitary i prezentowały ruchowo.

Podsumowaniem  cyklu zajęć były plakaty wykonane przez dzieci, przedstawiające  przedmioty,  rzeczy kojarzone z ruchem, sportem, a także krótkie teksty mówiące o korzyściach wypływających z aktywności fizycznej. Efekty prac dzieci zostały zaprezentowane na gazetkach w auli szkolnej

Innym, równie ważnym  tematem związanym z profilaktyką zdrowia były zajęcia pt.: „Warzywa i owoce są zdrowe”. Dzieci odgadywały zagadki dotyczące różnych owoców i warzyw występujących w polskich sadach i ogrodach, słuchały wierszy na ten temat, a także dowiedziały się, jak ważne witaminy i minerały one dostarczają naszemu organizmowi. I tu również po „części teoretycznej” uczniowie wykonali piękne prace plastyczne wykorzystując różne techniki plastyczne, które wraz z opisem słownym zostały zaprezentowane na gazetkach szkolnych.

Liczymy na to, że po takiej porcji wiedzy na temat aktywności fizycznej i zdrowego odżywiana, dzieci będą bardziej zwracały uwagę na to, aby w ich codziennym życiu na dobre zagościł ruch, owoce i warzywa.

Zespół redakcyjny.