Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach

Powiatowy Turniej BRD w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach

            W dniach 8-9 kwietnia w naszej szkole policjanci z bielskiej drogówki przeprowadzili powiatowy turniej z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Dwa dni rywalizacji pozwoliły wyłonić najlepsze drużyny, które będą reprezentowały miasto Bielsko-Biała i powiat bielski w kolejnym szczeblu rywalizacji tj. etapie okręgowym. Najlepszymi drużynami okazały się szkoły z Mazańcowic, Bujakowa oraz SP 13 z Bielska-Białej.

            Powiatowy etap turnieju BRD został zorganizowany wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej, Fundacją na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu  Drogowego oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zawodów złożono również na ręce Dyrektor ZSP w Mazańcowicach, pani Ewy Naglik.

            Dwudniowa rywalizacja uczniów szkół podstawowych rozpoczęła się we wtorek testem znajomości przepisów ruchu drogowego, co pozwoliło wyłonić najlepsze 7 drużyn, które następnego dnia przystąpiły do konkurencji praktycznych. Pierwszą z nich było pokonanie na rowerze toru przeszkód, a następną jazda wyznaczoną trasą po miasteczku ruchu drogowego. Zmagania kończyły się zaprezentowaniem praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które oceniał ratownik z bielskiej grupy PCK, pan Janusz Głaz. Zawody prowadzone były w dwóch grupach wiekowych. W grupie I rywalizowali młodsi uczniowie, a drużyna składała się z 2 dziewczynek i 2 chłopców. W grupie II rywalizowali uczniowi starsi, a drużyna liczyła 3 osoby. Nasze drużyny wystąpiły w składzie: Magdalena Nowak (4a), Anna Sadlok (4a), Piotr Antonik (4b), Ksawery Kotas (4b) - młodsi oraz Nadia Piech (6b), Dominik Kasprzak (7c) i Mateusz Kudziełko (8c) – starsi.

            W grupie młodszej najlepszymi okazali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 13 z Bielsku-Białej, a w grupie starszej gospodarze, czyli  nasi zawodnicy. Poniżej wyniki klasyfikacji.

 Grupa I (młodsza):
1 miejsce – SP nr 13 w Bielsku-Białej
2 miejsce – SP w Bujakowie
3 miejsce – ZSP w Mazańcowicach
4 miejsce – SP nr 29 w Bielsku-Białej
5 miejsce – SP w Kobiernicach
6 miejsce – SP nr 37 w Bielsku-Białej
7 miejsce – SP nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach

Grupa II (starsza):
1 miejsce – ZSP w Mazańcowicach
2 miejsce – SP nr 13 w Bielsku-Białej
3 miejsce – SP nr 29 w Bielsku-Białej
4 miejsce – SP nr 2 w Bystrej
5 miejsce – SP nr 1 w Bielsku-Białej
6 miejsce – SP w Kobiernicach
7 miejsce - SP nr 22 w Bielsku-Białej

            Drużyny odebrały puchary i upominki z rąk Zastępcy Prezydenta Bielska-Białej Piotra Kuci, Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł. insp. Jacka Śliwki, Prezes Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Aliny Porębskiej-Puszyńskiej, Zastępcy Wójta Gminy Jasienica Krzysztofa Wieczerzaka, Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta
w Bielsku-Białej Agnieszki Hermy.

            Wszystkim uczestnikom turnieju, a w szczególności naszym zwycięzcom, serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności z zakresu ruchu drogowego.  Rywalizacja w etapie okręgowym odbędzie się również w ZSP w Mazańcowicach, w dniu 16 kwietnia 2025 r. Drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsca oraz gospodarze będą reprezentować powiat bielski, rywalizując o finał wojewódzki w turnieju z powiatami cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim.

Jeszcze raz gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za nasze obie drużyny!

Zespół redakcyjny