Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach

Ogólnopolski Turniej BRD z udziałem naszej drużyny

27 lutego do Czarnej (woj. podkarpackie) przybyły drużyny rowerzystów z 11 województw, aby rywalizować w Turnieju BRD „Jeżdżę bezpiecznie”, w ramach XVI Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów BRD.

Wśród uczestników nie zabrakło naszych „beerdowców”, którzy w składzie:
Oliwa Piech (kl. 8b), Karol Stuglik (kl. 8b), Mateusz Kudziełko (kl. 8c) oraz jako rezerwowa Julia Szkowron (kl. 8b) reprezentowali województwo śląskie (grupa starsza).

Zanim osiemdziesięcioro uczniów rozpoczęło rywalizację wszyscy udaliśmy się do Podgrodzia, gdzie mieści się siedziba firmy ROMET. Było to możliwe dzięki zaproszeniu Prezesa ROMETU – Pana Wiesława Grzyba. W trakcie wizyty najpierw wysłuchaliśmy historii firmy, a następnie obejrzeliśmy produkcję i montaż rowerów (począwszy od opracowania koncepcji nowego roweru, przez jego testowanie, aż do końcowego efektu).  Na wszystkich wywarło to ogromne wrażenie.

Po odwiedzinach w ROMECIE drużyny rowerzystów udały się do Chotowej, gdzie zostały zakwaterowane w nowo otwartym komfortowym obiekcie. Wieczorem uczniowie zawitali
do szkoły w Czarnej, aby rozwiązać niełatwe testy z przepisów ruchu drogowego opracowane przez Sędziego Głównego Turnieju - podinsp. Roberta Krasa z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy.

Drugi dzień Turnieju rozpoczął się powitaniem wszystkich drużyn i przybyłych gości, wśród których była m.in. wicestarosta Powiatu Dębickiego Pani Ewelina Kuś. Uroczystego otwarcia Turnieju, którego organizatorami byli: Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej oraz Gminne Centrum Kultury i Promocji w Czarnej, dokonał wicewójt Gminy Czarna – Pan Daniel Niedziocha. Ambasadorem Turnieju była Emilia Petela, wybitna sportsmenka, mistrzyni świata i Europy
w biegach z przeszkodami - Spartan Race, była znakomita rowerzystka.

A potem zaczęła się rywalizacja na torze przeszkód i w konkurencji udzielania pierwszej pomocy.

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody, a wręczali je, m.in.: wicestarosta Powiatu Dębickiego Pani Ewelina Kuś, wicewójt Gminy Czarna – Pan Daniel Niedziocha, radny powiatu dębickiego – Pan Krzysztof Pękala, Prezes Automobilklubu Stomil w Dębicy – Pan Bartłomiej Dziurzyński, Sędzia Główny Turnieju – podinsp. Robert Kras, dyrektor PSP w Czarnej - Pani Marta Markowicz, wicedyrektor – Pani Magdalena Łączak.

Patronat medialny nad Turniejem objęli: TVP3 Rzeszów, Polska Telewizja Regionalna w Dębicy, portal debica24, Obserwator Lokalny.

Turniej był swoistym powrotem do przeszłości, ponieważ to w Czarnej 17 lat temu z inicjatywy Jerzego Ostregi (opiekuna drużyn z Czarnej) i Marcina Sztuki (opiekuna drużyn z Włoszczowy),
16 stycznia 2008 r. miał miejsce pierwszy turniej Ligi Mistrzów BRD. Zakładając Ligę Mistrzów BRD,  autorzy tego pomysłu nie przypuszczali, że tak bardzo się ona rozwinie i obejmie swoim zasięgiem niemal całą Polskę (tylko woj. wielkopolskie stanowi białą plamę na mapie zmagań ligowców). Warto zaznaczyć, że w Mazańcowicach również odbyły się dwie edycje tego turnieju.

Dziękujemy naszej drużynie za piękną rywalizację (siódme miejsce wśród najlepszych w kraju),
a Pani dyr. Ewie Naglik oraz Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, bez którego wyjazd na te zawody byłby niemożliwy.

Link do reportażu w TVP3 Rzeszów: 

https://rzeszow.tvp.pl/85332663/uczniowie-szkol-podstawowych-z-calej-polski-rywalizowali-w-turnieju-jezdze-bezpiecznie

Eugeniusz Moskała