Bezpieczne ferie

Pomysły na nudę podczas ferii zimowych

Jeżeli zabraknie Wam pomysłów, co robić podczas ferii zimowych zachęcamy - zwłaszcza młodsze dzieci, do skorzystania z podpowiedzi. Oto kilka propozycji - bezpiecznych i kreatywnych.

Propozycja 1 - „Zimowe kalambury”.

Przed przystąpieniem do zabawy jej uczestnicy wspólnie wymyślają zimowe dyscypliny sportowe lub aktywności, które wykonujemy tylko zimą. Ich nazwy zapisujemy na karteczce lub przedstawiamy za pomocą rysunku (dla młodszych dzieci). Karteczki wrzucamy do woreczka lub pudełka.

Każdy uczestnik losuje jedną nazwę dyscypliny/aktywności i przedstawia ją bez słów - ruchem i gestami, pozostałe osoby odgadują. Kto pierwszy odgadnie otrzymuje punkt, następnie znów losuje karteczkę kolejna osoba.

Przykładowe nazwy zimowych dyscyplin, aktywności, zabaw: jazda na łyżwach, jazda na nartach, bitwa na śnieżki, lepienie bałwana, kulig, anioły na śniegu, skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, biatlon, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo – slalom, snowbord, itp.

Propozycja 2 - "Zimowe dyscypliny sportowe - praca plastyczna".

Ta propozycja przybliży dzieciom nazwy figur geometrycznych, a także utrwali nazwy poznanych w poprzedniej zabawie dyscyplin sportowych.

Do wykonania pracy potrzebne są wycięte z kolorowego papieru różne figury geometryczne - ich przykłady są dostępne w załączniku.

Z figur tych na kartce papieru przedstawiamy wybraną dyscyplinę sportową np.: hokej, przyklejamy je, niektóre szczegóły można dorysować.

Przykładowa praca jest dostępna w załączniku.

Propozycja 3 - „Zgaduj – zgadula”.

W załączniku przesyłamy zimowe zagadki i zachęcamy do odgadywania.

Propozycja 4 - "Gniotek - bałwanek".

Lepienie bałwana to jedna z ulubionych zabaw zimowych wszystkich dzieci, a gdy śniegu zabraknie proponujemy „ulepić” bałwanka wykonując gniotka.

Do jego wykonania potrzebujemy balon oraz mąkę ziemniaczaną.

Na początku wsypujemy do ok. pół litrowej butelki mąkę ziemniaczaną lub ryż do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki (w zależności od wielkości balona ). Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów.

Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.

Na koniec dorysowujemy kilka elementów charakterystycznych dla bałwana.

Zdjęcie poglądowe w załączniku.

Propozycja 5 - "Bezpieczne zabawy na śniegu".

Zimą, niezastąpiona jest aktywność ruchowa na powietrzu, niestety śnieg zaczyna być u nas coraz większą rzadkością i dzieci bardzo go wypatrują. Gdy więc pojawi się choćby odrobina białego puchu, nie ma na co czekać! Bo co to za zima bez lepienia bałwana, sanek i bitwy na śnieżki. : )

Aby czas zimowego wypoczynku dostarczył wiele radości i wrażeń, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W załączniku udostępniamy plakat o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

Pozdrowienia dla wszystkich dzieci i udanego wypoczynku:)

Wychowawcy świetlicy.