Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach

“Piłeczka ping-pongowa w roli głównej”

Gra w ping-ponga należy do jednych z najbardziej ulubionych rozrywek uczniów naszej szkoły podczas przerw lekcyjnych, czy też zajęć świetlicowych. Stąd kilka propozycji zabaw/ ćwiczeń, czy też prac manualno - plastycznych z piłeczką ping-pongową w roli głównej w czasie nauki zdalnej.

ZABAWY/ĆWICZENIA RUCHOWE:

★     toczenie piłeczki ping-pongowej oddechem: dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru;

★     wyścigi z piłką ping-pongową na łyżce stołowej. Można z takim utrudnieniem pokonywać slalom lub prosty tor przeszkód;

★     doskonalenie gry w ping-ponga: dzieci mogą próbować odbijać piłeczkę raz jedną, raz drugą stroną paletki;

★     można też zorganizować domowy  turniej w ping - ponga. Za stół posłużyć może np; stół kuchenny, mały stolik, a siatkę można  zastąpić wąską budowlą z klocków.

 

PRACE MANUALNO - PLASTYCZNE:

 

"Rzutki z piłeczek ping-pongowych"

Potrzebne materiały: stare ręczniki, ubrania, kawałki wykładziny w trzech kolorach (musi to być materiał, do którego dobrze przyklei się rzep), 3 okręgi różnej wielkości z kartonu (na tarczę do rzutek), paski rzepu, klej na gorąco i oczywiście piłeczki.

 

Wykonanie:

Każdy okręg oklejamy materiałem w innym kolorze z jednej strony przy użyciu kleju na gorąco. Następnie przyklejamy je jeden na drugim. Powstanie w ten sposób tarcza do rzutek. Piłeczki oklejamy na krzyż dwoma paskami rzepu - powstaną rzutki. Nowa gra jest gotowa (owszem, można taką kupić, ale jaka będzie frajda, że zrobiliśmy to sami). Zawieszamy tarczę i możemy grać. Ustalamy wartość punktów, np.: najmniejsza tarcza - 20 pkt, średnia -  15 pkt, a największa - 5 pkt.

 

"Bałwanki z piłeczek - ozdoby na choinkę "

Potrzebne materiały: piłeczki ping-pongowe, czarny i pomarańczowy marker, sznureczek, klej na gorąco, farba, pędzelek, kawałek ściereczki kuchennej, plastikowe kółeczko od nakrętki po butelce, pudełeczko po śmietance do kawy, kreatywne druciki, małe pompony, nożyczki.

 

Wykonanie:

Na piłeczkach ping-pongowych malujemy buzie bałwanków markerami: oczy, nos, usta.

 

Czapeczkę wykonujemy z pojemnika po śmietance: robimy w nim dziurkę, malujemy farbą lub markerem (zwykła plakatowa kruszy się po wyschnięciu i odpada, lepiej wykorzystać farbę akrylową lub srebrny, czy złoty spray) Po wyschnięciu przewlekamy sznureczek przez dziurkę i tak powstały kapelusz przymocowujemy klejem na gorąco do piłeczki – głowy bałwana.

 

Drugim wariantem jest zrobienie czapeczki – do ich wykonania wykorzystujemy ściereczki kuchenne (świetny i dużo tańszy niż filc materiał do prac technicznych i plastycznych). Prostokątny kawałek ściereczki przyklejamy wokół kółeczka od plastikowej butelki, następnie od góry tniemy materiał na paseczki (nie do końca) i przewiązujemy sznureczkiem.

 

Bałwanki w nausznikach - w tym przypadku wykonujemy proste zauszniki z drucika kreatywnego i pomponików. Przecinamy drucik na odpowiednią długość, a następnie doklejamy na jego dwóch końcach dwa małe pomponiki.

 

W załączniku zdjęcia poglądowe bałwanków z piłeczek.

 

Efekty doskonalenia gry w ping-ponga w warunkach domowych chętnie sprawdzimy po powrocie do szkoły - mamy zamiar zorganizować w formie zabawy mini - turniej rozgrywek tenisa stołowego dla naszych wychowanków świetlicy:)